Organizacja: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu
Data: 17 marca 2025
Miejsce: IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Widok 96A w Kaliszu
Wydarzenia przygotowane w ramach II Kaliskiego Tygla Edukacyjnego przebiegały w dwóch częściach. Najpierw odbyły się zajęcia otwarte z języka angielskiego (prowadzenie: Edyta Fietkiewicz) oraz z podstaw psychologii (prowadzenie: Bartłomiej Balcerzak). Uczniowie wypowiadali się po angielsku i po polsku na temat radzenia sobie z negatywnymi emocjami, sporo uwagi poświęcili również inteligencji emocjonalnej. Lekcje były poprowadzone przez nauczycieli w sposób niezwykle interesujący, z wykorzystaniem metod aktywizujących i programów multimedialnych. Młodzież ze swadą mówiła o niełatwych zagadnieniach z psychologii i była to spora zasługa prowadzących lekcje.
Następnie liczne grono przybyłych gości (ponad sześćdziesięcioro nauczycieli) obejrzało premierowy spektakl, w którym pod kierunkiem reżyserskim Włodzimierza Garsztki wystąpili pedagodzy IV Liceum Ogólnokształcącego: Joanna Dolna, Edyta Fietkiewicz, Monika Głowinkowska, Kamila Morek-Hermann, Grażyna Sakowicz-Garsztka oraz wspomniany już wcześniej Włodzimierz Garsztka. Aktorzy odegrali przedstawienie zatytułowane Po Manichejczyk. Scenariusz widowiska w dużym stopniu oparty został na poezji Czesława Miłosza. W finale, gdy reflektory sceniczne stopniowo gasły, na widowni panowała znamienna cisza. Publiczność pełna refleksji, ubogacona filozoficznymi myślami polskiego Noblisty, pozostała skupiona na problematyce przedstawienia. Dopiero później rozległy się gromkie brawa.
W godzinach popołudniowych przed nauczycielami wystąpił prof. dr hab. Stanisław Bereś z Uniwersytetu Wrocławskiego, który w wykładzie pt. Miłosza próby ognia i wody nadzwyczaj barwnie opisał życie i twórczość autora Doliny Issy. Słuchacze poznali wiele ciekawych historii związanych z poetą, także wspólnie interpretowali wiersz Spotkanie, co okazało się niemałym dla nich wyzwaniem, gdyż tekst ten tylko pozornie jest łatwy dla interpretatorów i badaczy literatury.
Na końcu Maciej Michalski, doradca metodyczny ODN, pomysłodawca i koordynator przebiegu II Kaliskiego Tygla Edukacyjnego, zaprosił zebranych na przyszłoroczną konferencję. Zgodnie z zapowiedzią tematy warsztatów i wykłady mają być skupione wokół sztuki rządzenia (w domyśle oświatą).




























