25 listopada 2024 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu odbyła się II Konferencja Metodyczna „Polonistyczne drogowskazy na rok 2025” zorganizowana przez II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu we współpracy z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu.
Edukacyjną wymianę doświadczeń rozpoczęliśmy lekcjami otwartymi: mgr Joanna Kostrzewa poprowadziła lekcję w klasie 2c: „Oda do młodości” Adama Mickiewicza jako manifest polskiego romantyzmu, dr Małgorzata Juda-Mieloch poprowadziła lekcję w klasie 3f: Kompozycja utworu literackiego kluczem do jego interpretacji – wprowadzenie do „Chłopów” Władysława Reymonta.
Po omówieniu lekcji otwartych mgr Maria Żubrowska-Gil, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, otworzyła konferencję. Głos zabrał również dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, pan Jarosław Wujkowski.
Prelekcję „Problemowa versus formalna organizacja struktury wypowiedzi na poziomie rozszerzonym – formułowanie kryterium oceny wypracowania w języku ucznia w praktycznych rozwiązaniach metodycznych” wygłosiła dr Małgorzata Juda-Mieloch, konsultant ds. języka polskiego w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Prelekcję „Rola informacji zwrotnej w procesie doskonalenia umiejętności tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej. Głos nauczyciela i uczniów” wygłosiła mgr Joanna Kostrzewa, polonistka z II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, doradca metodyczny ds. języka polskiego w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, wykładowca Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. O roli informacji zwrotnej z perspektywy ucznia opowiedziały uczennice klasy 2c: Nina Szablewska i Martyna Filipowicz. Prelekcję „Jak rozpracować wypracowanie na poziomie podstawowym? Praktyczne wskazówki dla nauczyciela i ucznia” wygłosiła dr Justyna Kociemba-Żulicka, wykładowca Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Konferencję zakończyło wystąpienie mgr Iwony Kopeć, nauczycielki języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, która wygłosiła prelekcję „Różne głosy, różne historie. Jak pomóc uczniom opanować sztukę analizy narracji i określania jej funkcji w utworach”.
Pani mgr Maria Żubrowska-Gil, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im Tadeusza Kościuszki w Kaliszu oraz pani mgr Grażyna Stępniewska, wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu podsumowały konferencję, dziękując prelegentom i gościom uczestniczącym w tym metodycznym święcie polonistów. Zapraszamy za rok!