22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji tego święta będą działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.
Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu – warsztaty on-line
Do udziału w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” zapraszamy uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Warsztaty odbędą się w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Postaw na Słońce”, promującego odnawialne źródła energii.
Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl. Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie – mechanizm i konsekwencje” (dr Mariusz Gogól) i „OZE. Skąd mamy prąd?” (dr Tomasz Rożek). Wydarzenie zakończą warsztaty filmowe „Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film?” z Szymonem Chałupką (vlog „Filmujemy!”).
Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Jak wziąć udział w warsztatach?
22 kwietnia o godz. 11:40 kliknij w link www.dzienziemiwmk.pl. Na tej stronie znajdzie się też instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby móc zadawać pytania.
Co możesz zrobić dla naszej planety? – zadania
Choć z powodu epidemii koronawirusa obowiązuje nas wiele obostrzeń i akcje w przestrzeni publicznej nie są organizowane, to jak przekonują ekolodzy, w dobie zmian klimatycznych, warto zastanowić się nad swoimi przyzwyczajeniami i pomyśleć, jak być bardziej eko. To właśnie drobne zmiany w życiu każdego z nas mogą przyczynić się do zmian globalnych:
- segreguj prawidłowo śmieci • Tylko 9% plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach
- na zakupy zabieraj własną torbę • Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut
- kupuj świadomie, nie spontanicznie • Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego ciuszka
- staraj się nie marnować żywności – planuj swoje zakupy
- pij wodę z kranu
- próbuj naprawiać zepsute rzeczy, zamiast od razu wyrzucać i kupować nowe
- kiedy możesz korzystaj z roweru, albo pójdź pieszo
- wyłączaj zbędne oświetlenie
- postaraj się zastępować chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami • często wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna
Wielu z nas przekonało się, jakie wytchnienie daje natura w trudnym czasie społecznej izolacji. Wyobrażacie sobie życie bez niej? Może to czas na zmiany?
Zmiany klimatu – quizy
W ramach „przygotowań” do tematu tegorocznej edycji Dnia Ziemi polecamy quizy:
https://offset.climateneutralnow.org/climatequiz
http://www.zycieaklimat.edu.pl/quiz/?p=1&id_zestaw=1
https://www.sfyouth.eu/toolkit/explore_global_issues/climate_change/ClimateChangeQuiz_PL.pdf