21 września 2017 roku w naszym ośrodku nauczyciele informatyki uczestniczyli w konferencji połączonej z warsztatami „Przyszłość jest dziś – rozwiązania mechatroniczne w szkołach”. Wykład i warsztaty z prezentacją urządzeń prowadził P. Adam Jurkiewicz (członek grupy Superbelfrzy RP, trener technologii Web 2.0, programista, administrator systemów UNIX/Linux, zdobywca wyróżnienia Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce, współpracownik wielu fundacji, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop).
Tematyka konferencji obejmowała następujące zagadnienia:
- IoT and DYI – the future is today. (Internet rzeczy , zrób to sam – przyszłość jest dzisiaj).
- Tizen – otwarty mobilny system operacyjny dla różnych typów urządzeń oparty na Linuksie.
- FREE_DESKTOP – cyfrowa edukacja za pomocą Open Source.
- Mechatronika, programowanie, robotyka w kontekście nowej podstawy programowej.
- Platforma do dzielenia się słowami, zdjęciami, filmami i plikami, http://www.instructables.com – baza projektów, platforma wspiera nauczycieli i studentów, oferuje bogate pomysły dla uczniów.
- PySioGame – bezpłatna aplikacja edukacyjna składająca się z wielu działań opracowanych z myślą o najmłodszych.
- GCompris – wysokiej jakości pakiet oprogramowania edukacyjnego z licznymi aktywnościami dla dzieci w wieku od 2 do 10 lat.
- Platforma do nauczania robotyki poprzez język Python – świat Reeborga.
- Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych, Projekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
Ciekawym doświadczeniem dla uczestników było wykorzystanie platformy Kahoot, która jest nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem służącym do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów i ankiet. Nauczyciele odpowiadali na pytania w czasie rzeczywistym poprzez łatwy w obsłudze interfejs, za pomocą telefonów komórkowych. Uczestniczyli w warsztatach „Arduino i programowanie graficzne”. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu dysponuje bogatym zapleczem dydaktycznym. Poprzez wizualizer uczestnicy konferencji mogli obserwować mikrokontrolery i samodzielne komputery, sposób łączenia urządzeń i ich działanie. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Składam serdeczne podziękowanie Panu Adamowi za przekazanie bogatej wiedzy i podzielenie się swoim doświadczeniem z uczestnikami konferencji.